Ödem ve Şişkinlik Attıran İçecekler

Bizlerin en büyük sorunlarından biri de vücudumuzdaki ödem ve şişkinliktir. Bazı dönemler bu nedenden dolayı moralimiz bozulsa da bu durumdan kurtulmamızın bir çok yöntemi vardır. Yol gösterici olması açısından evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz içecek lisesi hazırladık ve kısa süreli uygulamada dahil ne kadar yararlı olduğunu göreceksiniz. İşte ödemden kurtulmanızı sağlayacak içecek listemiz ve karışımlar.

1- Su:  Eğer çok sık su tüketmeyen biriyseniz ödemden kurtulmanız da bir hayli zor gözüküyor. Uzmanlara göre günlük su ihtiyacı 8-10 bardak kadardır. Bu da 2 litre suya tekabül ediyor. Tabi burada sadece sudan bahsediyoruz. İçtiğiniz ayran, çorba, çay gibi sıvı alımları buna dahil edilmiyor. Vücudunuzda biriken ödemi günlük belirli oranlarda su tüketerek azaltabilirsiniz.2- Günde bir bardak Yeşil Çay: Yeşil çay metabolizmayı harekete geçiren en önemli içeceklerden bir tanesidir. Yağ depolamayı engellediği için ödem attırma için günde 1 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.
3- Zencefilli Su: Zencefil metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakıcı özelliği vardır. Doğal ödem attırıcıdır. Bir bardak suya bir kaç dilim taze zencefil eklemeniz yeterli. Sıcak olarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda midenizi de rahatlatacaktır.
4- Yoğurt: Yoğurt belki de en önemli besin maddelerinden biridir. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakar. Yoğurdu sıvı olarak tüketebileceğiniz ve besin değerini arttırmanızı sağlayacak sıvı karışımı hazırlamak için 4 yemek kaşığı yoğurdu( ev yoğurdu olmasına dikkat edin) Blender’a koyalım. İçerisine bir kaç dilim salatalık, 3 dal ıspanak, roka, dereotu ekleyelim ve iyice karıştıralım. Oluşan sıvı hem yağ yakmanızı sağlayacak hem ödem attıracak hem de zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

5- Maydanoz: Maydanoz da ödem attıran besinlerden biridir. İsterseniz suyunuza koyabilirsiniz. İsterseniz kaynatarak tüketebilirsiniz. Maydanozla ilgili en lezzetli tarife gelecek olursak, Bir bardak kefiri Blender’e koyup içerisine 4 dal maydanoz ve dere otu koyduktan sonra iyice karıştırın. Karışımın içine bir kaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Yağ yakımını hızlandıran bu karışım aynı zamanda ödem atmanıza yardımcı olacaktır.6- Salatalık: Salatalık da ödem atıcı besinlerden bir tanesi. Bir bardak suyun içerisine 3-4 dilim salatalık koymanız yeterli. İsterseniz detoks suyu yaparak da tüketebilirsiniz. Bir litre suyun içerisine 4 dilim salatalık, 2 dal maydanoz, iki dilim limon, 3 dilim yeşil elma ve isterseniz 2 dilim yeşil zencefil ekleyebilirsiniz. Karışımı en az 4 saat bekletmeniz yeterli. Hem eğlenceli bir içecek hem de yağ yakan ph değeri yüksek güzel bir karışım elde etmiş oluyoruz.
7- Limon Suyu: Limon, suyun alkali değerini arttırır ve ödem atmaya yardımcıdır. Bir bardak suya bir kaç dilim limon atmanız yeterli olacaktır. Eğer midenizde problem yoksa sabahları kahvaltı yapmadan önce bir bardak suya yarım limon sıkabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir