KEPEKLERDEN KURTULMANIN YOLLARI

KEPEKLERDEN KURTULMANIN YOLLARI-Çoğumuz saçlarındaki kepeklerden muzdariptir. Şampuanların içinde barındırdıkları deterjanlar saç diplerimizi iyice durulamadığımız için saç diplerinde kalan şampuan kalıntıları tahammül sınırlarımızı aşıyor, bizi sinir edecek boyutlara ulaşıyor. Ve bazen bu öyle bir hal alıyor ki insan içine çıkamayacak duruma geliyoruz. Öncelikle duşta saç diplerinizi tırnaklama suretiyle değil de parmak uçlarınızla masaj yaparak iyice durulamanızı öneririm. Böylelikle kalıntılardan bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz. Bunun dışında önereceğim yöntemler sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Bu arada eğer saç diplerinde egzama ya da cilt sorununuz varsa mutlaka bir dermatoloğa göstermenizi tavsiye ediyorum. Zira bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramadığı gibi daha ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. Gelelim kepeklerden kurtulmanın yollarına;

1-ŞEKER PEELİNGİ: Saçlardaki kepeklenme sorunu saç diplerimizde kalan kalıntıların deriyi kapatarak nefes almasını önlemesi sonucu oluşuyor. Bu yüzden hafta da bir de olsa tıpkı yüzümüze uyguladığımız gibi saç diplerine de peeling yapabiliyoruz. Son şampuanı uygulamadan önce avucumuza aldığımız şampuanın içine yine bir avuç toz şeker koyuyoruz ve saç diplerine masaj yaparak uyguladıktan sonra duruluyoruz. Şeker eridiği için rahatlıkla saçtan çıkıyor.

2- Badem yağı ve Zeytin yağı karışımı: Zeytinyağı saç diplerini canlandırıyor. Badem yağı ise saç diplerindeki kalıntıları çözüyor. Duşa girmeden yarım saat önce bir kapın içine 2 kaşık zeytinyağı 2 kaşık badem yağı koyuyoruz. Saç diplerine parmak uçlarımızla masaj yaparak uyguluyoruz. Yarım saat sonra istediğimiz bir şampuanla yıkıyoruz. Bu yağlar suda hemen çıkmadığı için önerim, elinize bir avuç şampuan alıp kuru saça iyice sürüp sonra suya tutmanız, böylece saçtan daha çabuk arınıyor.

3-Süt ve Zeytin yağı Karışımı: Süt saç diplerini yumuşatarak kepekleri temizlemeye yarıyor. iki yemek kaşığı süt ve iki yemek kaşığı zeytin yağını bir kaba koyuyoruz. Duştan yarım saat önce uygulayıp beklettikten sonra yine aynı yöntemle duruluyoruz.

4- Elma sirkesi ve karbonat: Elma sirkesi her derde dava neredeyse. İçeriğindeki meyve asidiyle saç diplerini arındırıyor. Karbonat ise bileşeninde bulunan halk arasında bilinen kireç taşı çözeltisiyle köpürerek sirkenin etkisini arttırmaya yardımcı oluyor.  İki yemek kaşığı karbonatı(ingiliz karbonatı) iki yemek kaşığı elma sirkesini(evde yapım olması önemli) bir kapta karıştırarak,  duşta saçlarımızı şampuanladıktan ve duruladıktan sonra saç diplerine masaj yaparak uygulayıp iyice duruluyoruz.

4-Yves Rocher Kepek Karşıtı Losyon: Buraya kadar anlattıklarım evde uygulanan bitkisel yöntemlerdi. Ama siz yok efendim ben onlarla uğraşamam derseniz, yine aynı etkiyi yaratan güzel bir saç losyonu önerim var. Yves Rocher Kepek Karşıtı Losyon’nu içinde nar kabuğu barındırıyor. Bu sayede saç derisini temizleyerek saça canlılık kazandırıyor. Yves Rocher Kepek Karşıtı Losyon, renklendirici, paraben ve mineral yağ içermediği için de diğer kozmetiklere göre daha doğal. Bu losyonu uygularken dikkat etmeniz gereken saç diplerine uygularken uçlarına getirmemeniz. Eğer uçlarında kalırsa ve iyice yıkamazsanız saçlarınız çabuk yağlanıyor. Onun dışında diğer doğal yöntemler gibi kepekleri tek kullanımda bile çözerek saç diplerini rahatlatıyor. Yanında saç şampuanını da kullanmanızı öneririm böylece etkisini arttırmış olursunuz.

Ürün bilgileri için TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir