Hafızayı Kuvvetlendiren Yiyecekler

Hafızayı Kuvvetlendiren Yiyecekler- Beynin mental gelişimini destekleyen birçok yiyecek ve içecek mevcut. Bu besinleri doğru zamanda tükettiğimizde beynin günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineral takviyesini sağlamış oluyoruz. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda uzmanlar beyin sağlığı için gerekli olan besinleri açıklarken hafızayı kuvvetlendiren ve destekleyen vitaminlere de vurgu yapıyor. Bu yazımızda da bu besinleri ele alacağız.
Kemik suyu

İçerisinde kolajen, prolin ve gilisin amino asit bulunur.  Kemikleri güçlendirir, sindirim sistemine faydalıdır. Merkezi sinir sistemine yardımcı bir besin olduğundan beyin sağlığı için önemlidir.  Osteokalsin olarak bilinen kemiklerde üretilen bellek ve ruh iyileştirilmesinde rolü olan bir hormonun, beyin fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Tam tahıllar

Tam tahılların içerisindeki yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olduğu ve glisemik kontrolepozitif katkı sağladığı yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. Aynı zamanda beynin ihtiyacı olduğu glikozu da sağlayan bu besin grubu, gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi de takviye etmiş oluyor.

B6 vitamini

Yüksek lifli B6 vitamini takviyesiyle beyin hafızası güçleniyor ve konsantre eksikliği azalıyor. B6 Vitamininin yer aldığı besinler, Balık, fındık, ciğer, susam ve Ay çekirdeği, sarımsak, Antep fıstığı, pirinç ve buğday.

Omega 3 yağ asidi

Hafıza ve öğrenme kabiliyetini artıran omega 3 yağ asidi, beyin yorgunluğuna protein, konsantrasyon için demirli gıdalar, bunamaya karşı balık yağı, beyin işlevini artırmak için çinkolu besinler, beyindeki iltihaplanmaya karşı prebiyotikler ve probiyotikler de önerilen besinler arasında yer alıyor. Bu vitamini içerisinde barındıran en önemli besinlerden biri de balık. Özellikle somon, levrek, uskumru en çok omega 3 yağ asidi içeren balıklar. Bunun dışında, keten tohumu, ceviz, ıspanak, brokoli, fesleğen, karanfil, kekik, yumurta da zengin miktarda omega 3 içermektedir.

Yoğurt

İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor. İçerisindeki yüksek protein miktarlarıyla vücut dokularının gelişmesine yardımcı oluyor ve odaklanma ile hafızayı geliştiriyor.

Üzüm suyu

Üzüm suyunun içerisinde A,B,C vitaminleri ve potasyum, demir bulunmaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemine yardımcı olurken vücudu hastalıklardan korur. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde kanser hücreleriyle savaşıyor. Hafızayı kısa ve uzun süreli güçlendiriyor. Ancak aynı etkiyi şarap yapmıyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir