Doğal Güneş Yağı

Doğal Güneş Yağı- Siz de benim gibi bütün tatil boyunca güneş yağı, kremlerle haşır neşir olup bir saatte bir tekrarlamak suretiyle oranıza buranıza sürüp vıcık vıcık olup güneşten korunmayı tercih edeyim derken tüm teninizi saran kimyasallardan bir haber olanlardan mısınız? Aslında kozmetik ürünleri kullanmamızda eğer cildi koruyorsak bir sıkıntı yok ama cildimize fazla fazla uyguluyorsak dikkat etmemiz gereken noktalar var ne yazık ki. Ben de hafta sonu yaptığım ufak tatilimde bu sefer kendime instegramdan gördüğüm bir tarifi yaparak bir nebze olsa kimyasal yağlardan ve güneş kremlerinden arınayım ve kendi doğal yağımı kullanayım dedim. Tarifini ve detaylarını da sizlerle paylaşmak istedim.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki güneşin en yoğun olduğu saatlerde genelde 11 ile 16 arası güneşe çıksanız bile güneşten sakınmanızı ve o saatlerde güneşlenmemenizi tavsiye ederim. Ben genelde saat 4’ten sonra güneşe çıkmayı tercih edenlerdenim. Böylelikle zaten beyaz olan tenim güneşin zararlı etkilerinden bir nebze de olsa korunmuş oluyor. Tarifime gelecek olursak bu tarif tamamen doğal yağlardan oluşuyor ve karışımı hazırlaması da gayet basit. 30ml soğuk sıkım susam yağı(Tüm aktarlarda bulabilirsiniz) 20 ml avakado yağı ( marketlerde, mağazalarda ya da aktarlardan rahatlıkla bulabilirsiniz) 10ml hindistan cevizi yağı (benim en sevdiğim hatta kahveye bile koyduğum yağdır kendileri:))) ve 20ml havuç tohumu yağı( aktarlarda bulabilirsiniz) kullanmanız yeterli oluyor. Havuç yağı pigmentleri etkinleştirerek hem doğal bir bronzluk sağlıyor hem de güneşin zararlı etkilerinden cildi koruyor. Ben bunları karıştırıp içine 3 damla kadar da lavanta yağı ekleyerek boş bir şişeye koydum.( Watsonslarda satılan boş fıs fıs şişesine koyabilirsiniz. Öyle daha rahat oluyor). Ve 2 gün boyunca sadece bu yağı kullandım.

Tekrar hatırlatmamda fayda var. Güneşin zararlı etkileri son dönemlerde yüksek olduğundan ne yazık ki ancak spf’i fazla güneş kremleriyle korunabiliyoruz. Ki onlar da yeterli olmuyor.  Bu yüzden eğer böyle bir doğal yağ yapacaksanız saat 16.00’dan sonra güneşe çıkmanızı öneririm. Etkilerinden bahsedecek olursam da cildim güneşe çıktıktan sonra gerilmedi, kızarmadı. Hafif bir bronzluk verdi.

                           

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir